Від початку повномасштабного вторгнення з російського полону вдалося повернути близько 2 600 українців. Щоб родича-військового оголосили полоненим, потрібно дотримуватись певного алгоритму дій.
Про це повідомив співзасновник ГО "Група Патріот" Олег Котенко.
"Якщо ви знайшли інформацію (фото/відео) про те, що близька людина, яка вважалася зниклою безвісти за особливих обставин, перебуває в полоні, то для зміни статусу на "полон"слід дотримуватися наступного алгоритму дій", – йдеться у повідомленні.
З його слів, щоб родича-військового визнали полоненим, необхідно:
- отримати чіткі докази того, що близька людина знаходиться в полоні;
- отримати копію висновку експерта, який це підтвердить;
- звернутися із письмовими запитами до вповноважених відповідних структур;
- після підтвердження статусу "у полоні", звернутися з письмовою заявою до військової частини та отримати Довідку №55 (про перебування у місцях несвободи внаслідок збройної агресії Росії).
Військова частина, у якій перебував полонений, має право видати довідку протягом 30 днів з моменту надходження письмового запиту. Водночас командир підрозділу змінює статус військового на "полон".
З доказами того, що родич перебуває у полоні можна звернутися до:
- Національного інформаційного бюро;
- Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими;
- Обʼєднаного центру СБУ.
Як родичам дізнатися про полоненого бійця
Раніше ми писали, що у випадку, якщо близька людина потрапила до російського полону, необхідно подати запит до Національного інформаційного бюро при Міністерстві реінтеграції.
Крім цього можна користатися й нашими порадами:
- зателефонувати на гарячу лінію уповноваженого з прав людини у вашому регіоні (представники омбудсмена обов'язково дадуть всю необхідну інформацію);
- скористатися соціальними мережами (зокрема, можна переглянути групи у Facebook, де люди викладають фото осіб, що зникли під час повномасштабної війни);
- скористатися телеграм-каналами (в Telegram є чимало груп, де можна знайти інформацію про військовослужбовців).
Однак, найефективнішим джерелом, як правило, є саме Національне інформаційне бюро.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, скільки платять родичам військовослужбовців, які зникли безвісти під час повномасштабної війни. Також ми повідомляли, які штрафи для військових зараз існують в Україні.