Військовий зможе самостійно розподіляти відсоток коштів, які отримає кожен член родини, у разі його загибелі. Для цього потрібно внести відповідну інформацію до заповіту.
Про це йдеться в проєкті Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання правовідносин, пов'язаних з призначенням, отриманням одноразової грошової допомоги та наданням пільг деяким категоріям осіб" №9226.
Законопроектом визначено, що виплати можуть розподіляти у заповіті такі особи:
- персонал рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту;
- поліцейські;
- військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призваний на навчальні або перевірочні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві;
- працівники об’єктів критичної інфраструктури, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Допомога, розподілена в заповіті, виплачується особі чи особам, на чию користь складено заповіт, у частці, яка у ньому визначена.
Важливо зазначити, що незалежно від змісту заповіту половину частки, яка належала б кожному з них у разі виплати без заповіту, отримують:
- малолітні;
- неповнолітні;
- повнолітні непрацездатні діти загиблого військовослужбовця непрацездатна вдова або вдівець;
- непрацездатні батьки.
Водночас особи, які ухилялися від виконання обов'язку щодо утримання загиблого не мають права на одноразову грошову плату, зокрема, це:
- батьки;
- усиновлювачі;
- повнолітні діти.
Однак, така обставина має бути встановлена судом.
Наразі законопроект очікує на підпис Президента України.
Родини загиблих добровольців не отримують виплати
Родичі загиблих добровольців, які боролися за Україну в перші місяці війни, не можуть отримати жодних виплат від держави. А якщо комусь і вдалося отримати допомогу, вона виявилася в рази меншою за ту, яку отримують родичі полеглих мобілізованих захисників.
Причина цього полягає в тому, що на початку війни не було чіткого порядку реєстрації добровольців. Їхні списки велися часто хаотично, іноді не складалися взагалі, а декотрі були знищені під час бойових дій. Крім цього, добровольці не проходили військово-лікарську комісію та не мали відмітки військкоматів, їх не вносили до переліку військових.
Крім цього, за законом, добровольці та їхні родини не можуть розраховувати на таку ж грошову допомогу та соціальні гарантії, що й військовослужбовці.
Одноразова виплата у разі загибелі добровольця становить близько 2 млн грн. Водночас родичі загиблого військовослужбовця можуть отримати 15 млн грн.
Адвокати наголошують, що зрівняти права та виплати добровольців та мобілізованих військовослужбовців – можливо, якщо змінити законодавство.
Нагадаємо, які пенсії у військовослужбовців. Також ми писали, що Кабмін хоче змінити розмір надбавок для військових.