Сьогодні парламент розгляне законопроєкт №10062 про держреєстр військовозобов'язаних, сертифікат захисника та автоматичне отримання статусу УБД. Документ є критично важливим для обороноздатності України, оскільки дозволить їй діяти більш мобільно та ефективно як на полі бою, так і в тилу.
Про це стало відомо з повідомлення пресслужби Міноборони.
Законопроєкт передбачає удосконалення реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку тощо. Він також запроваджує можливість створення і використання цифрового військово-облікового документа, сертифікату захисника.
Завдяки законопроєкту буде створено реєстр військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який дозволить забезпечити надання онлайн-послуг військовослужбовцям. Також буде створено портал електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов'язаних. Наприклад, з'явиться можливість надання статусу УБД онлайн, офлайн та автоматично при наявності необхідних даних в системі.
Реалізація положень законопроєкту сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також нарешті переведе послуги та процеси для військовослужбовців у зручний цифровий формат.
Завдяки цифровізації українська армія отримає ряд переваг:
- цифрові системи дозволять військовим отримувати інформацію та приймати рішення швидше та ефективніше;
- розміщення ІТ-систем Міноборони у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО допоможе захистити їх від кібератак;
- цифровізація дозволить Силам оборони України швидше та ефективніше отримувати розвіддані від союзників;
- цифрові системи допоможуть Міноборони швидше та ефективніше розробляти та впроваджувати нові бойові системи;
- цифровізація посилить захист даних військових від кібератак ворога.
Законопроєкт №10062 є важливим кроком на шляху до цифровізації української армії.
Як онлайн-реєстр військовозобов’язаних може "вилізти боком" призовникам
Раніше ми писали, що працівники військкоматів зіткнулися з незручностями при роботі з онлайн-реєстром "Оберіг". Фактом "підтвердження" вручення повістки призовникам слугують будь-які документи, які можуть надати військові комісари, у тому числі рапорти, акти, доповідні ЖЕКів про вручення з платіжками, фото повістки у дверях.
Про це розповів адвокат Роман Сімутін. Він зазначив, що у військкоматах зараз "підіймають стоси паперів, які раніше накопичили" та абсолютно всі дані вносять до реєстру. Неважливо, чи законним шляхом призовник отримав повістку – факт вручення вносять до "Оберегу".
Таким чином, ухилянтами стають навіть 20-річні чоловіки, попри те, що чоловіків можуть мобілізувати з 27.
Однак, якщо "ухилянт" звернеться до суду, то він має велику ймовірність перемогти у цій справі. Інформація з бази не може слугувати причиною затримання.
"Тому якщо ви дійсно ухиляєтеся від мобілізації – двічі отримали повістки або пройшли ВЛК, отримали повістку на відправку, але не з'явилися – то вас спіймають і покарають", – попереджає юрист.
Однак, якщо військовозобов'язаному вручали повістку незаконно, або зовсім не ознайомлювали з нею, то судове засідання він покине без вироку.
Нагадаємо, раніше ми писали, який штраф можна отримати за відсутність військового квитка. Крім того, ми повідомляли, чи можуть відправити військовозобов'язаного одразу на передову.