З початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України у нашій державі триває загальна мобілізація. Водночас деякі співробітники Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки зловживають своїми обов’язками.
Адвокатка Яна Меюс пояснила, що робити, щоб захистити свої права під час мобілізації.
У зв’язку з воєнним станом, який продовжується від 24 лютого і дотепер, в Україні встановлена заборона на відеозйомку військовослужбовців, їхньої дислокації, розташування військової техніки та її переміщення, роботи ППО. Натомість співробітників ТЦК та СП вона не стосується.
Юристка зазначила, що громадянин сміливо може знімати на телефон неправомірні дії працівників ТЦК та СП. Але лише у тому випадку, коли необхідно провести фіксацію правопорушення.
"Це може бути використано як доказ у разі винесення щодо вас постанови про притягнення до адміністративної відповідальності й в разі, якщо ви будете оскаржувати її в суді", – повідомила Яна Меюс.
Правозахисниця зауважила, що, своєю чергою, співробітники ТЦК та СП не мають права використовувати нагрудну камеру, оскільки законом не передбачено порядок використання цих пристроїв.
Що чекає на військовозобов’язаного у разі відмови від повістки
Раніше ми писали, що представники ТЦК та СП не мають права затримувати особу у разі відмови від повістки. Повноваження здійснювати адміністративне затримання та доставлення до ТЦК та СП мають виключно працівники Національної поліції України щодо осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 (порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку), 210-1 (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Якщо ви стали жертвою таких дій працівників ТЦК та СП, вам слід негайно звернутися до правоохоронних органів. Також про цей випадок необхідно повідомити до Державного бюро розслідувань, адже подібні дії ні в якому разі не можуть вважатися законними.
Що робити, якщо знайшли повістку у поштовій скриньці
Ми вже зазначали, що мобілізація – це державний процес, тому вручати повістки можуть не лише представники Територіальних центрів комплектування, а й деякі посадовці органів місцевої влади. Натомість представники місцевої влади можуть абсолютно безперешкодно роздавати повістки, але для цього потрібно, щоб документи були підписані начальником місцевого ТЦК та СП.
Повістка без підпису громадянина, якому адресується, не має юридичної сили.
Нагадаємо, у яких випадках чоловіки в Україні повинні проходити військово-лікарську комісію. Також ми повідомляли, які спеціалісти наразі найбільше потрібні українській армії.