Відсьогодні на військовий облік повинні записатися всі жінки-медичні працівники, включаючи лікарів, медсестер, стоматологів, акушерок, фармацевтів, віком від 18 до 60 років. Враховується і спеціальність, яка вказана в дипломі, і фактичне місце роботи.
Про це повідомляється у Telegram-каналі "Ти ж юрист".
Жінки з іншими спеціальностями, спорідненими з військовою, можуть стати на облік за власним бажанням.
Як жінкам стати на військовий облік
Для того, щоб зареєструватися на військовий облік треба звертатися до ТЦК та мати при собі наступні документи:
- заява про взяття на облік;
- паспорт або ID-картка;
- ідентифікаційний номер;
- документ про здобуття спеціальності/професії;
- довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
- свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
- свідоцтво про шлюб;
- фотокартки 3х4.
Під час відвідування ТЦК для запису на військовий облік, жінці формують особову справу. Після цього вона направляється на медичний огляд, де визначається її придатність або непридатність до військової служби.
Медичний огляд
Жінки, які проходять військовий облік, піддаються такому ж медогляду, що і чоловіки. Для цього потрібно відвідати:
- хірурга;
- терапевта;
- невропатолога;
- психіатра;
- офтальмолога;
- отоларинголога;
- стоматолога;
- дерматолога;
- а також гінеколога (на відміну, від чоловіків).
Обов’язки жінок, що стали на облік
Жінки, які перебувають у військовому обліку, можуть бути відкликані на військову службу чи залучені для здійснення заходів з оборони держави у воєнний період. Ці жінки виконують свої військові обов'язки на рівних умовах із чоловіками, без різниці у законодавстві між військовозобов'язаними жінками та чоловіками.
За ухилення від постановки на військовий облік під час воєнного стану загрожує штраф від від 850 до 1700 грн (ст. 210 КУпАП).
Чи зможуть жінки виїжджати за кордон
За словами очільника МОЗ Віктора Ляшка, жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, з 1 жовтня зможуть без жодних перешкод виїжджати за межі України. Водночас обмеження щодо перетину кордону будуть стосуватись лише жінок, що працюють на державних посадах.
"Ініціатором змін завжди є Міністерство внутрішніх справ, оскільки вони координують діяльність ДПСУ. Жодних змін щодо перетину державного кордону жінок з медичною, фармацевтичною освітою до цієї постанови внесено не було", — заявив Віктор Ляшко.
Ці обмеження стосуються тільки тих жінок, які працюють у центральних органах виконавчої влади, на державних посадах або ж є депутатками Верховної чи місцевих рад.
Також ми повідомляли, кого можуть призвати з 1 жовтня.