Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

Служба строковиків: які терміни та чи можуть їх відправити на фронт

Розбиралися, про що йдеться в українському законодавстві щодо служби строковиків та чи можуть їх відправити на війну

Фото: УНІАН, Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Війну

Строковики можуть піти служити по мобілізації

Фото: УНІАН, Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Війну

В Україні триває повномасштабна війна проти країни-агресора. Вже півтора року продовжується й загальна мобілізація військовозобов’язаних.

Українські військові кажуть, що підставою для призначення строку служби є закон "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", який чітко регулює усі строки проходження служби.

Скільки служать строковики

Щодо строкової служби, то зараз є два варіанти її проходження:

  • солдати, матроси, сержанти і старшини, яких призвали до ЗСУ та інших військових формувань, служать до 18 місяців;
  • особи, які на момент призову встигли здобути освіту рівня магістра – до 12 місяців.

Якщо призвали військовозобов’язаного, то строки служби встановлюються такі:

  • представники офіцерського складу, котрі служать за призовом – 18 місяців;
  • військовослужбовці, призвані під час мобілізації, на особливий період – до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію;
  • військові резервісти, яких призвали під час особливого періоду – на строки, визначені рішенням Верховного головнокомандувача Збройних сил України.

Нові правила для строковиків з 1 серпня

В Україні з 1 серпня діють нові правила для строковиків. За бажанням вони можуть бути переведені до категорії мобілізованих. Якщо потім вони змінять рішення, то в подальшому для них діятимуть загальні правила звільнення з військової служби.

У подальшому строковики також зможуть скористатися загальними правилами звільнення з військової служби в разі наявності батьків з інвалідністю, неповнолітніх дітей тощо.

В іншому разі, зауважив адвокат Ростислав Кравець, фактично для особи нічого не змінюється, крім того, що її можуть вже залучати до безпосередніх військових дій.

"Тому що на сьогодні строковики не залучаються до військових дій. У разі, якщо вони будуть мобілізовані або підпишуть контракт, то в цьому випадку вони можуть бути залучені до проведення безпосередньо військових дій", — резюмував він.

Скільки служать контрактники

Ще одна категорія військовослужбовців, це ті, хто підписав зі Збройними Силами України контракт. Їхня служба регулюється окремим законом про контрактну службу, стаття 23 якого передбачає такі строки:

  • для осіб рядового складу – три роки;
  • для осіб сержантського і старшинського складу – від трьох до п’яти років;
  • для курсантів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів – на час навчання.

Строк служби для офіцерів

Має свої визначені строки контрактної служби і офіцерський склад. А саме:

  • випускники військових вишів, військових кафедр поділяються на дві категорії – ті, хто здобули льотні спеціальності, служать 10 років, решта спеціальностей – 5 років;
  • громадяни, які отримали первинне військове звання після проходження повного курсу військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу або в порядку атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу запасу – від двох до п’яти років;
  • решта громадян – від одного до п’яти років.

Що буде, якщо відмовитися від мобілізації

Ми раніше писали про те, якщо людині вручили повістку, але вона після цього не прийшла до ТЦК та СП без поважної причини, то така особа нестиме адміністративну відповідальність. Тобто на неї буде накладено штраф.

А тим, хто систематично ухиляється від мобілізації, загрожує кримінальна відповідальність – від трьох до п’яти років ув’язнення. Однак, наголошує Кравець, аби притягнути людину до відповідальності, правоохоронці мають довести факт ухилення. Зокрема, повинні бути докази, що людина отримала повістку.

"Зазвичай люди у суді підтверджують той факт, що вони не хочуть воювати, відмовляються від військової служби, про що і свідчать відповідні вироки", – звернув увагу адвокат.

Експерт каже, що має бути явно доведене ухилення.

"Це не той випадок, коли людині кинули повістку за адресою, де вона не живе 20 років, і вважають, що це ухилення. Ні, ухиленням буде лише факт, коли людині особисто було вручено цю повістку", – пояснив Кравець.

За його словами, щоб було достатньо підстав для відкриття кримінальної справи, правоохоронці повинні зафіксувати щонайменше три факти ухилення від мобілізації.

Раніше Pro Гроші розповідали, де не можуть служити обмежено придатні та що буде з мобілізацією у вересні 2023 року.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.