Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

В Україні хочуть значно спростити процедуру оформлення УБД — що треба знати

У парламенті зареєстрували важливий законопроєкт, який дозволятиме деяким чоловікам автоматично отримувати статут учасника бойових дій

Фото: УНІАН, Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Війну

Статут УБД хочуть дозволити отримувати автоматично

Фото: УНІАН, Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Війну

В Україні планують значно спростити процедуру оформлення статусу учасника бойових дій (УБД). Так, відповідний статус деяким українцям надаватиметься автоматично.

Відповідний законопроєкт вже зареєстрували на сайті Верховної Ради.

У пояснювальній записці зазначається, що наразі в Україні назріла нагальна потреба покращити механізм надання статусу УБД. Усе тому, що військові, які безпосередньо боронять нашу країну від російських окупантів, мають право, зокрема, на соціальний захист.

Як свідчать дані Міністерства оборони, станом на сьогодні в секторі безпеки та оборони залучені понад одного мільйона українців. Від початку російського вторгнення мобілізовано:

  • до ЗСУ — 700 000 осіб;
  • до Держприкордонної служби — 60 000 осіб;
  • до Національної гвардії — 90 000 осіб;
  • до Національної поліції — 100 000 осіб.

Але з 24 лютого 2022 року статус УБД отримали близько 95 800 осіб. Усе тому, що громадянам складно отримати статус учасника бойових дій, адже ця процедура складна та довготривала, зокрема через велику кількість документів та бюрократичних процедур.

"А це, своєю чергою, ускладнює інтеграцію військовослужбовців у цивільне життя, а також унеможливлює отримання пільг та підтримки з боку держави", — йдеться у пояснювальній записці.

Тому депутатам пропонують:

  • спростити обмін інформацією між реєстрами;
  • запровадити електронну процедуру набуття статусу УБД (нею зможуть користуватися особи з інвалідністю внаслідок війни та члени сім'ї загиблих (померлих) захисників та захисниць України).

За словами одного з авторів документа народного обранця Олексія Гончаренка, якщо парламент підтримає законопроєкт, то уповноважені з військових частин повинні будуть впродовж п'яти днів після дати закінчення реалізації бойового наказу (розпорядження) сформувати Довідку про безпосередню участь у бойових діях та внести відомості в реєстр.

Якщо ці відомості неможливо оцифрувати, тоді Довідку про участь у бойових діях у цей же строк мають надіслати у паперовій формі до комісії, яка розглядає матеріали та визнає учасників бойових дій.

Статут УБД надаватиметься військовослужбовцю автоматично після формування витягу разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-код, штрих-код, цифровий код).

Додаткові пільги для УБД

Як ми вже писали, законодавством також передбачено, що людина зі статусом УБД, має право на допомогу з тимчасової непрацездатності в розмірі 100 % середньої заробітної плати, незалежно від стажу роботи.

Крім того, для УБД передбачене використання щорічної відпустки у зручний для них час. Також можна отримати додаткову відпустку зі збереженням зарплати терміном 14 календарних днів на рік.

Також УБД мають переважне право на:

  • залишення на роботі при скороченні;
  • позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду;
  • вступ до закладів освіти на території інших держав.

Щоб отримати такі пільги, потрібно мати вже оформлений статус учасника бойових дій. Після цього необхідно звернутися до Пенсійного фонду України із заявою щодо надання пільг.

Раніше ми розповідали про те, що ще одній категорії українців почали оформляти статус УБД. Також ми писали, що статус УБД будуть присвоювати за новими правилами.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.