Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

Екстрадиція ухилянтів з-за кордону: чи повертатимуть масово чоловіків

У Верховній раді розповіли подробиці можливої екстрадиції чоловіків призовного віку та назвали незаконні складові під час перетину кордону

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну

Масово повертати ухилянтів з-за кордону не зможуть

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну

Масової екстрадиції чоловіків-ухилянтів в Україну з-за кордону не буде. Рішення щодо кожного окремого такого питання мають схвалювати європейські суди.

Про це повідомив народний депутат, член комітету Ради нацбезпеки й оборони, представник президента у парламенті Федір Веніславський в ефірі Радіо Свобода.

"З точки зору юридичної процедури, масової екстрадиції громадян немає. Кримінальна відповідальність має персоналізований, індивідуальний характер. Відповідно, з кожного факту необхідно звертатися і надавати відповідні документи про те, що особа переховується від органів досудового розслідування, суду, і лише після цього можна задіяти процедуру екстрадиції. Але з огляду на правила, європейські правові стандарти, які регламентують діяльність і судових органів, і правоохоронних – це може бути оскаржено в суді Болгарії, Польщі чи Румунії. І остаточне рішення буде за судом. Тому, звичайно, це дуже непроста процедура, і будемо думати, як її зробити більш гнучкою. Але це потребує ретельних аналізів і дискусій", – каже Веніславський.

Три складові протиправних дій

Нардеп пояснює, що протиправні дії з незаконного перетину державного кордону України мають щонайменше 3 складові:

  • коли кордон перетинають поза офіційними пунктами пропуску;
  • коли пункт пропуску людина перетнула таємно, каже депутат, а потім в нейтральній смузі ця ж особа перетнула вже державний кордон іншої країни на підставі паспорта, оскільки безвізовий режим.

"Найбільш масовий характер має якраз використання підроблених, заздалегідь неправдивих, фальшивих документів, які дозволили людині виїхати за межі країни. Наприклад, довідка про те, що людина є інвалідом І чи ІІ групи – вона не підлягає призову ні у воєнний, ні у мирний час. Відповідно, жодних підстав для обмеження права пересування громадян України, згідно з чинним законодавством, немає. З точки зору пред’явлених документів, офіційно законно перетнули державний кордон. Але з точки зору підроблених документів – це окремий злочин, який охоплює собою відповідальність і тих, хто виготовив такі фальшиві документи, і тих, хто такі документи свідомо використовував. Оскільки ми розуміємо, якщо людина, не маючи статусу особи з інвалідністю, скористалася такими документами – це є злочином для уникнення виконання конституційних обов’язків", — наголошує Веніславський.

За його словами, ці дії потребують реєстрації кримінальних проваджень, встановлення таких фактів – компетенція правоохоронних органів.

Він додає, що після реєстрації провадження мають бути проведені експертизи, які встановлять, чи були фальшивими документи для перетину кордону, а після цього особі, яка такими документами скористалася, можуть заочно повідомити про підозру, далі можуть бути задіяні правила екстрадиції.

Кого можуть повернути до України

В польському виданні Rzeczpospolita йдеться про те, що чоловіки, які переїхали на територію Польщі вже після того, коли в країні розпочалась війна, можуть бути екстрадовані до України.

Офіційний Київ вважає за потрібне вимагати від країн Європейського Союзу повернення на батьківщину тих українців, які незаконно перетнули кордон. Своєю чергою голова партії "Слуга Народу" Давид Арахамія заявив, що цілком можливим є те, що правоохоронні органи домагатимуться екстрадиції чоловіків призовного віку, які уникали мобілізації.

Схожу заяву зробив ще один представник правлячої партії Федір Веніславський. За його словами, українська прокуратура має повне право переслідувати за кордоном громадян, які порушили законодавство, але для цього потрібно видати міжнародний ордер на арешт.

Після 24 лютого 2022-го року до Польщі в'їхало близько 2,87 мільйона громадян України віком від 18 до 60 років, а виїхало майже 2,8 мільйона українців. Виходить, що "зникло" близько 70 тисяч чоловіків призивного віку.

Також сайт Pro Гроші дізнавався в експертів, чи працюватиме екстрадиція насправді та чому не так все просто, як здається на перший погляд.

Раніше сайт Pro Гроші вже писав про те, для кого з українців можуть запровадити відстрочку від мобілізації вже найближчим часом. Також ми вам розповідали про те, хто з українських чоловіків може втратити своє право на відстрочку назавжди.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.