Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

Військовий обов'язок в Україні: що він означає для чоловіків

Розповідаємо, що таке військовий обов'язок та що він охоплює

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну

Військовий обов'язок в Україні встановлений для всіх чоловіки призовного віку

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну

В деяких країнах світу встановлений військовий обов’язок, зокрема це стосується й України. Це означає, що українці призовного віку від 18 до 60 років за законом зобов’язані нести військову службу у Збройних силах. Наприклад, в мирний час – це строкова служба, а у разі воєнного стану – мобілізація. Ба більше, за власним бажанням нести службу у Збройних силах України можуть навіть жінки.

Розбиралися, що охоплює військовий обов’язок та які зобов’язання мають українці.

Що передбачає військовий обов’язок в Україні

Згідно з чинним українським законодавством, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності нашої країни є конституційним обов'язком громадян. Як правило, військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки українців до забезпечення особовим складом ЗСУ та інші утворені військові формування, де посади комплектуються військовослужбовцями.

Що охоплює військовий обов’язок

Йдеться про певні права та обов’язки, які мають громадяни України. Зокрема це:

  • підготовка до військової служби;
  • приписка до призовних дільниць;
  • прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу;
  • проходження військової служби;
  • виконання військового обов'язку в запасі;
  • проходження служби у військовому резерві;
  • дотримання правил військового обліку.

Також українці мають право на заміну виконання військового обов'язку альтернативною службою. Наприклад, це можуть бути обмежено придатні особи, які за висновком ВЛК не підлягають призову на військову службу або ті, кому релігія забороняє брати в руки зброю.

При цьому військовий обов'язок не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні. У такому разі вони можуть проходити військову службу в ЗСУ, але лише в добровільному порядку.

На які категорії поділяються українці за військовим обов’язком

  • Допризовники – особи, які підлягають приписці до призовних дільниць.
  • Призовники – особи, приписані до призовних дільниць.
  • Військовослужбовці – особи, які проходять військову службу.
  • Військовозобов'язані – особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
  • Резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ та інших військових формувань, призначені для їх комплектування в мирний час та в особливий період.

Як цей обов’язок розповсюджується на жінок

Військовий обов’язок встановлюється й для жінок, які мають професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджено Міністерством оборони. У такому випадку жінок можуть взяти на військовий облік за умови, що вони придатні до проходження військової служби.

Якщо в мирний час жінки можуть нести військову службу лише в добровільному порядку, то під час воєнного стану українки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Раніше Pro Гроші розповідали, що в Україні хочуть створити військову поліцію, а також про те, на які пільги можуть розраховувати військовослужбовці у 2023 році.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.