В Україні існує 4 види повісток, але військовозобов’язані у січні можуть отримати лише 3 з них. Це пов’язано з тим, що повістка на призов до армії втратила свою актуальність та необхідність.
Про це зазначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів №1487.
Які види повісток можуть вручити
У першому місяці 2024 року військовозобов'язані українці можуть отримати такі види повісток:
- Повістка для уточнення облікових даних. Вона вручається для оновлення інформації про військовозобов’язаного, наприклад, про його сімейний стан, працевлаштування, наявність дітей. За результатами перевірки чоловіка можуть звільнити від військової служби, наприклад, через наявність трьох або більше неповнолітніх дітей.
- Повістка на проходження військово-лікарської комісії. Вона вручається для проходження медичного обстеження. До повістки додається картка дослідження та медичного огляду.
- Мобілізаційне розпорядження. Воно вручається чоловікам, які пройшли мобілізаційну підготовку та визнані придатними до військової служби. У розпорядженні зазначено, що чоловік зобов’язаний прибути до призовного пункту протягом 24 годин після його вручення.
Повістка вручається особисто в руки військовозобов’язаному. Якщо він відмовляється її отримати, складається акт про відмову.
Хто може вручити повістку
Вручення може відбутися в будь-якому місці, де знаходиться військовозобов’язаний, у тому числі на вулиці, блокпосту, робочому місці або за місцем проживання.
Право вручати повістки мають такі посадові особи:
- представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП);
- керівники підприємств усіх форм власності;
- представники ЖЕКів і ОСББ;
- селищні голови, старости й представники територіальних громад.
Умови вручення повістки
Повістка вважається дійсною та підлягає обов’язковому виконанню, якщо її вручили особисто військовозобов’язаному, який підписав її.
Повістка не є дійсною та не підлягає обов’язковому виконанню, якщо:
- її отримали замість військовозобов’язаного інші особи, наприклад, батьки, дружина, родичі чи сусіди;
- її залишили у дверях або кинули до поштової скриньки.
Військовозобов’язаний має право відмовитися від отримання повістки, якщо вона:
- заповнена з помилками;
- не відповідає вимогам закону.
У разі відмови від отримання повістки складається акт про відмову. Складений акт про відмову від отримання повістки із підписом отримувача передають до центру комплектування, а також можуть направити до поліції.
Як виглядає повістка
Повістка – це простий документ, який складається з кількох пунктів:
- прізвище, ім’я та по батькові військовозобов’язаного;
- дата народження;
- місце проживання;
- вид повістки;
- термін, у який необхідно прибути до призовної дільниці;
- підпис військового комісара;
- наявність печатки на повістці є обов’язковою..
Важливо зазначити, що відмова від повістки передбачає адміністративну відповідальність.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що полковник ЗСУ зробив важливу заяву щодо посилення мобілізаційних процесів. Також дізнавайтеся, хто має право на перетин державного кордону під час воєнного стану.