Мобілізація у 2024 році: як та коли можуть карати ухилянтів
Нерідко в Україні трапляються випадки, коли військовозобов'язані українці ухиляються від мобілізації

Ухилення від мобілізації
Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну
Під час загальної мобілізації, яка триває від 24 лютого 2022-го року до ЗСУ та інших формувань мобілізують чоловіків, які вважаються придатними до служби. При цьому, іноді такі особи намагаються уникнути призову.
Про те, коли чоловіки вважаються ухилянтами та як їх можуть карати розповіла адвокатка Марина Бекало.
Покарання для ухилянтів
Зазначимо, що чинним законодавством передбачено декілька видів покарання для чоловіків, які ухиляються від мобілізації. Зокрема, особа, яка порушила правила військового обліку в Україні може отримати лише невеликий штраф, однак, ухилення від мобілізації або ж ігнорування повістки карається по-іншому, зокрема:
- за ігнорування повістки кваліфікується за статтею 210 КУпАП, тому за ці дії можна отримати штраф, розміром від 3400 до 5100 грн;
- у випадку, якщо військовозобов'язаний пройшов ВЛК, але згодом почав ухилятися від мобілізації, то його дії будуть кваліфікуватися за статтею 336 Кримінального кодексу.
"Обов’язковими елементами для утворення складу кримінального правопорушення за цією статтею є визнання військовозобов’язаного придатним до військової служби за висновком ВЛК, та його нез’явлення в призначений день та час до пункту збору безпосередньо на військову службу без поважних причин", – зазначила адвокатка.
Тому, особу не можуть мобілізувати до війська до тих пір, поки вона не буде визнана придатною ВЛК.
Повістки по-новому
Раніше ми писали про те, що після запровадження реєстру військовозобов'язаних в Україні повістки будуть вручати по-іншому. Зокрема, за словами представниці Міністерства оборони України Катерини Чорногоренко, тепер ТЦК та СП не будуть зайвий раз вручати повістки.
"Усунули дублі, неактуальну інформацію, яка була в реєстрі. І зараз покращуємо роботу ТЦК, щоб не було додаткових зайвих відправлених повісток, щоб не було нецільового повідомлення військовозобов'язаним прибути до ТЦК. Це має працювати як годинник, ТЦК повинен мати верифіковані списки військовозобов'язаних", – додала вона.
Крім того, представниця відомства зазначила, що після того, як цей реєстр розпочне свою роботу, військовозобов'язані українці отримають певний термін, протягом якого необхідно буде надати найбільш актуальну інформацію.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, які дані будуть вносити в електронний реєстр військовозобов'язаних, призовників та резервістів. Також ми повідомляли, які зміни щодо мобілізаційних процесів вже невдовзі можуть відбутися.
Сподобалась стаття?