Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

Є три підстави: за яких умов науковий працівник може отримати відстрочку від мобілізації

Військовозобов'язані наукові працівники можуть отримати відстрочку від мобілізації за певних умов

Фото: Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Війну

Коли науковий працівник може уникнути призову

Фото: Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Війну

Попри воєнний стан та загальну мобілізацію, які тривають в Україні майже два роки, законодавством передбачено певні категорії військовозобов'язаних громадян, які мають право отримати відстрочку від призову на військову службу. Серед них і наукові працівники.

Про це йдеться в ч. 3 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для отримання відстрочки науковому працівнику необхідно одночасно відповідати таким вимогам:

  • бути науковим працівником закладу вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти, наукової установи та організації;
  • мати вчене звання та/або науковий ступінь;
  • працювати у такому закладі, установі чи організації за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Якщо науковий працівник відповідає цим вимогам, він має звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою та документами, які підтверджують його право на відстрочку.

Важливо зазначити, що наразі в законодавстві України існують дискусії щодо необхідності наявності вченого звання та/або наукового ступеня для отримання відстрочки науковими працівниками. Деякі експерти вважають, що ця вимога є дискримінаційною, оскільки ставить у нерівне становище наукових працівників, які не мають наукових ступенів.

Водночас наявність вченого звання та/або наукового ступеня є важливим фактором, який свідчить про високий рівень кваліфікації та досвіду наукового працівника. Це може бути корисним для держави в умовах війни, коли наукові працівники відіграють важливу роль у розробці нових технологій та рішень для захисту країни.

Кого зі студентів можуть мобілізувати у 2024 році

Раніше ми писали, що в Україні триває загальна мобілізація, яка розпочалася після повномасштабного вторгнення Росії. У рамках мобілізації до війська призивають військовозобов'язаних чоловіків, однак деякі категорії громадян мають право на відстрочку.

Студенти також можуть отримати відстрочку від мобілізації, якщо вони відповідають таким критеріям:

  • навчаються на денній формі навчання у закладах вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) та загальної середньої освіти;
  • не мають військового звання;
  • не мають військового досвіду.

Для отримання відстрочки студенту необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою та документами, які підтверджують його статус студента.

Студенти, які не відповідають цим критеріям, підлягають мобілізації. До них належать:

  • відраховані з університету;
  • студенти заочної форми навчання;
  • студенти, які перебувають у проміжному періоді між закінченням навчання та вступом до іншого закладу освіти;
  • студенти, які самостійно вступили до лав збройних сил України;
  • студенти, які не змогли вчасно підтвердити своє право на відстрочку від мобілізації, пройшли військово-лікарську комісію та отримали мобілізаційне розпорядження.

Варто зазначити, що чоловіків, віком до 27 років, до армії можуть мобілізувати лише за власною згодою.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що колишній голова Конституційного суду України розповів про те, чи можуть призвати до війська осіб, які були засуджені. Також ми повідомляли, які дані будуть вносити в електронний реєстр військовозобов'язаних.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.