Загальна мобілізація в Україні триває з початку повномасштабного вторгнення. Однак, влада й досі намагається полегшити цей процес та зробити його більш ефективним.
Про зміни, які відбудуться під час призову розповіла заступниця голови Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, "слуга народу" Мар’яна Безугла на своїй сторінці у Telegram.
З її слів, право на відстрочку мають такі категорії осіб:
- особи з інвалідністю, незалежно від її групи;
- особи, які мають троє і більше дітей;
- один із батьків, якщо у сім’ї є дитина, а другий є військовослужбовцем;
- особи, у сім’ї яких є неповнолітня дитина з інвалідністю;
- особи, у сім’ї яких є повнолітня недієздатна дитина з інвалідністю, дружина або чоловік з інвалідністю 1-2 групи, а також батьки дружини або чоловіка з інвалідністю 1-2 групи;
- опікуни особи з інвалідністю 1-3 груп, яка визнана в судовому порядку недієздатною;
- вагітні жінки та жінки в декреті.
Варто зауважити, що раніше право на відстрочку від мобілізації мали колишні народні депутати. Нараз цю категорію осіб прибрали зі списку, натомість залишили діючих нардепів.
Крім того відстрочку зможуть отримати:
- здобувачі другої вищої освіти старші за 30 років;
- науковці, які мають вчене звання;
- викладачі, які працюють на повну ставку.
Водночас ці категорії осіб не матимуть права на звільнення з військової служби, якщо їх вже мобілізували.
В яких випадках можуть анулювати відстрочку від мобілізації
Раніше ми писали, що відстрочка від мобілізації – це право, а не обов’язок військовозобов’язаних. Однак, це право може бути анульовано в певних випадках:
- Відсутність підстав для отримання відстрочки. Наприклад, якщо військовозобов’язаний, який має інвалідність, втратив її або ж якщо військовозобов’язаний, який має троє і більше дітей, усиновив ще одну дитину.
- Невиконання вимог законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Наприклад, якщо військовозобов’язаний, який має відстрочку за станом здоров’я, не проходить медичний огляд.
Відстрочка для правоохоронців
Також ми зазначали, що в Україні було ухвалено закон, який надав відстрочку від мобілізації працівникам Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Це рішення було обумовлено тим, що ДСНС відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки населення в умовах війни.
Раніше відстрочка від мобілізації також діяла для співробітників правоохоронних органів. Однак у листопаді 2023 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроєкт, який передбачає скасування відстрочки для деяких співробітників поліції. Якщо цей законопроєкт буде прийнятий, то мобілізувати можна буде 30% від кожного підрозділу поліції. Термін служби складатиме 6 місяців.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що полковник ЗСУ зробив важливу заяву щодо посилення мобілізаційних процесів. Також ми писали, чи можна отримати відстрочку від мобілізації, якщо чоловік морально не готовий воювати.