Самовільне залишення частини: коли військовий не винен
Адвокат пояснив, у якому випадку військовому не загрожує кримінальна відповідальність за самовільне залишення частини

Військовий не має права самовільно залишати частину
Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну
Військовослужбовці, які захищають нашу країну від ворога, під час несення служби мають чітко визначені права та обов’язки. Зокрема, вони не повинні самовільно залишати військову частину, адже за такі дії загрожує кримінальна відповідальність.
Адвокат Роман Лихачов пояснив, яке існує виключення з правил та за яких умов військовий не нестиме відповідальності за СЗЧ.
За словами правника, військового не мають карати за СЗЧ у тому випадку, якщо він залишив частину з метою медичного лікування, у наданні якого командир йому відмовив. У разі наявності у військового умислу на СЗЧ безпідставно, на нього чекає кримінальна відповідальність.
"Якщо, наприклад, військовослужбовцю відмовляють у медичній допомозі, він покинув військову частину з метою отримання стаціонарного лікування, часто такі справи закривають за відсутності складу злочину. Але це не означає, що військовий може самостійно поїхати лікуватися вдома", – наголосив адвокат.
Крім того, Роман Лихачов уточнив, що дні перебування на стаціонарному лікуванні не включають у дні самовільного залишення військової частини. Але про такі випадки варто обов’язково попереджати командирів та ТЦК.
"Трапляються випадки, коли військовослужбовець у відпустці залишився на лікуванні – про це треба повідомити до ТЦК та командирів, аби ваша служба не приривалась, а інформація не передавалась до Державного бюро розслідувань та ви не мали неприємностей", – попередив адвокат.
За самовільне залишення військової частини наразі передбачена серйозна кримінальна відповідальність, без умовних термінів, нагадав Роман Лихачов.
Яка відповідальність за СЗЧ
Самовільне залишення військової частини або місця служби полягає у тому, що військовослужбовець покидає частину або місце служби без законного дозволу на це. До СЗС прирівнюється й не повернення до частини після лікування, відпустки або коли військовослужбовець не прибув вчасно до нового місця служби при переведенні.
Для строковика відповідальність за СЗЧ настає, коли військовий залишив службу на строк, понад 3 дні.
Для військовослужбовців за контрактом, кримінальна відповідальність настає, коли кількість днів СЗЧ перевищує 10 днів. Якщо ж це вже повторне СЗЧ в контрактника, відповідлальність наступить також після трьох діб.
Відповідно до частини 5 статті 407 ККУ самовільне залишення військової частини чи нез'явлення на службі без поважної причини тривалістю понад 3 доби загрожує позбавленням волі терміном від 5 до 10 років.
Військовим можуть заборони публікації в соцмережах
Як ми писали раніше, Рада пропонує військовослужбовцям заборонити піблікувати в соцмережах фото та відео, які можуть становити загрозу для захисників. Зокрема, мова йде про ті матеріали, за допомогою яких ворог може дізнатися:
- місцерозташування позицій Збройних сил України;
- поставлені задачі армії;
- виділені кошти на армію тощо.
Такий законопроєкт вже внесли на розгляд до Верховної Ради. Він чекає на розгяляд у сесійній залі.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, як військовому користуватися мобільним телефоном на фронті. Також ми повідомляли, який смартфон варто використовувати захисникам.
Сподобалась стаття?