Зміни в мобілізації-2024: де працівники ТЦК зможуть вручати повістки
Правник каже, коли електронний реєстр запрацює, то інформація про чоловіків з інших баз синхронізується автоматично
Юрист пояснив, як вручатимуть повістки у 2024 році
Фото: УНІАН. Колаж: Prо Війну
В Україні часто представники ТЦК вручають повістки на вулицях, у спортзалах і в інших громадських місцях. Але в новому законопроєкті про мобілізацію вказаано, де саме можна вручати ці документи чоловікам.
Про це розповів юрист Сергій Савинський в інтерв'ю виданню "РБК-Україна".
У новому законопроєкті йдеться про те, що повістку можуть надіслати в електронний кабінет призовника. Але є одна важлива умова.
Правник каже, що електронний кабінет для вручення повісток – це і є та сама часткова відповідь.
"Однак законопроєкт не дає повної відповіді, де можна вручати повістки. Якщо відповіді немає, значить їх можна вручати скрізь. Якби там про це зазначили, то люди обходили б ці місця десятою дорогою", – додає Савинський.
У першу чергу, у повістці мають бути вказані дані військовозобов’язаного.
"За це може відповідати кабінет військовозобов'язаного. У ній також повинен бути підпис, для цього передбачено електронний. Тепер буде питання по сертифікації ключів для підпису. На мою думку, це явище досить прогресивне", – зазначає юрист.
Коли електронний кабінет запрацює, то інформація з даних реєстрів синхронізуються. Військкомати зможуть отримати ще більше даних.
Як повинні вручати повістку
"Насамперед коли вас зупиняють на вулиці й кажуть: "Ваші документи", адекватна реакція людини сказати: "Вибачте, ви хто? Покажіть ваші документи", – наголосив Савинський.
За загальним правилом представники ТЦК чи поліції самі представляються, показують посвідчення чи поліцейський жетон.
"Далі особа може поцікавитися, у зв'язку з чим її зупинили. Але здебільшого людину зупиняють і все це оголошують. Можуть запитати військово-обліковий документ. Якщо немає, можуть запропонувати проїхати з ними для уточнення даних", – розповідає юрист.
Однак, за словами Сергія Савинського, коли запровадять зміни й військово-обліковий документ стане обов'язковим, таких запитань не повинно виникати.
Які обмеження чекають на ухилянтів
Як ми писали вже раніше, схвалений Радою у першому читанні законопроєкт про мобілізацію, передбачає три основні обмеження для ухилянтів:
- тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон;
- тимчасове обмеження у праві керувати транспортними засобами;
- накладення арешту на фінансові рахунки у банках, електронних гаманцях тощо.
Які обов’язки громадян під час мобілізації
Правник нагадав, що особа має виконувати певні обов’язки під час мобілізації:
- військовозобов’язаний, приписаний до певної військової частини, під час мобілізації у разі отримання повістки або мобілізаційного розпорядження повинен прибути у визначений час та місце на збори до ТЦК;
- військовозобов’язаний, не приписаний до військової частини, за новими нормами, протягом 60 днів із дня початку мобілізації повинен самостійно з’явитися до ЦНАПу, ТЦК або ж в електронному кабінеті уточнити свої облікові дані;
- військовозобов’язаний, не приписаний до військової частини, у разі отримання повістки також зобов’язаний з’явитися до ТЦК.
Якщо з певних причин людина не виконує ці обов’язки, то можуть бути застосовуватися обмеження.
Юрист пояснив, що у старому законопроєкті про мобілізацію рішення про застосування обмежень ухвалювалось безпосередньо в ТЦК. У новому ж законопроєкті про мобілізацію внесли зміни і зазначили, що такі санкції можуть застосовуватися лише судом.
Раніше ми писали про те, де військовозобов'язаним можуть вручати повістки. Крім того, ми повідомляли, кому з українців необхідно буде знову пройти військово-лікарську комісію (ВЛК).
Сподобалась стаття?