Україна просить надати ракети ATACMS – що вирішила влада США
У Білому домі запевнили, що питання про можливе надання українським військовим американських крилатих ракет не знято з порядку денного
Байден вирішив не задовольняти запит Києва - Салліван
Фото: ОП, Вікіпедія. Колаж: Pro Війну
США поки не мають наміру передавати Україні далекобійні ракети ATACMS. Цього точно не станеться у найближчому новому пакеті військової допомоги.
Про це повідомив радник президента президента США з національної безпеки Джейк Салліван, розповіла журналістка The New York Post Кейтлін Дорнбос.
"Байден вирішив не задовольняти запит Києва на балістичні ракети великої дальності ATACMS під час сьогоднішньої зустрічі із Зеленським", – йдеться у заяві.
За словами Саллівана, президент США також не зняв запит України з порядку денного в майбутньому.
ATACMS для України
Українська влада вже тривалий час закликає США далекобійні ракети ATACMS. Останніми тижнями західні ЗМІ розповідали, що "питання передачі ракети зрушило з мертвої точки". Крім того, у Сенаті США закликали Байдена негайно передати Україні далекобійні ракети.
Що відомо про ATACMS
ATACMS (Army Tactical Missile System) – це американська тактична балістична ракета класу земля – земля. Її виробляє компанія Lockheed Martin. Ракети можна використовувати з такими ракетними системами як M270 MLRS, M142 HIMARS та інших модифікацій.
Дальність ракет ATACMS – вони мають функцію стрільби на відстань до 300 км. Але тут багато чого залежить від модифікації озброєння (яку саме хочуть передати ЗСУ наразі достоменно невідомо).
Що відомо про кожну з модифікацій
ATACMS Block I — базова версія, яку прийняли на озброєння США ще 1991 року, однак вона все ще перебуває в строю. Також відома під позначками M39, MGM-140 або ж MGM-140A. Бойова частина ракети складається з 950 суббоєприпасів M74. Кожен з них може "накрити" площу до 15 квадратних метрів. Дальність стрільби цієї модифікації — до 165 км. Тут використовується інерціальна система наведення, яка базується на кільцевому лазерному гіроскопі, що забезпечує точність влучання в ціль з відхиленням 225-250 метрів.
ATACMS Block IA — цю модифікацію прийняли на озброєння 1998 року і вона пройшла "бойове хрещення" на війні проти Іраку 2003 року. Також відома під позначеннями M39A1 або MGM-140B. Ця ракета відрізняється тим, що її бойова частина має втричі менше навантаження у порівнянні з базовою версією. Тут лише 300 суббоєприпасів. Однак було збільшено дальність стрільби на 290 км. А також використовується комбінована система наведення (інерціальна з GPS-навігацією). На базі цієї модифікації також створили ракету ATACMS Block II (відома також як M39A2 або ж MGM-164). Її особливістю є те, що бойова частина складається з 13 самонавідних суббоєприпасів BAT, якими можна вражати також і рухомі цілі.
ATACMS Block IVA — ця модифікація вважається найбільш вдосконаленою. Також відома як Block IA Quick Reaction Unitary, Block IA Unitary, Block IA Unitary PIP, QRU, M57, MGM-140E, MGM-168, T2K та XM57. Тут зберегли комбіновану систему наведення. Дальність стрільби сягає до 300 км, але бойова частина унітарна і має масу 227 кг. Призначена така ракета для знищення бункерів і фортифікаційних споруд. Цю ракету також вперше використали під час війни проти Ірану (2003 рік). Протягом 2004-2005 років модифікація отримала пакет вдосконалень. Зокрема, покращили систему наведення, додали нове програмне забезпечення та можливість уражати цілі з вертикального пікірування.
ATACMS-P — ці ракети також відомі під позначенням M39A3. Тут буква "P" означає "Penetrator" і її розробили для армії США для враження заглиблених цілей.
Модернізований TACMS — часто відомий під назвою M57A1. Тут йдеться про модифікацію ракети, робота над якою розпочалася порівняно недавно — 2016 року. Заявлено, що вона відрізняється дальністю стрільби від 300 до 450 км, а також оснащена більш новітньою електронікою.
Призначення ракет ATACMS
Головне завдання американських крилатих ракет полягає в уражені точкових цілей противника. Зокрема, ракети можуть вражати:
- об'єкти ППО;
- командні пункти;
- вузли зв'язку;
- пускові установки ракет;
- склади з боєприпасами тощо.
Ракети можуть працювати в холод та в спеку, в будь-який час доби безперебійно.
Технічні характеристики
- довжина — 3,96 м (ATACMS MGM-140A та MGM-140B); 4,00 м (MGM-164B та MGM-168A);
- діаметр ракети — 0,61 м;
- розмах крил — 1,4 м;
- маса залежно від модифікації: 1670 кг – ATACMS MGM-140A; 1320 кг — MGM-140B;
- це ракети касетного типу;
- дальність стрільби: 165 км – ATACMS MGM-140A; 300 км – MGM-140B; 140 км – MGM-164A; 270 км – MGM-168A.
Вартість балістичних ракет
Ціна ATACMS різняться, але в 2022 році середня вартість становила приблизно $1 млн за одну ракету.
Раніше сайт Pro Гроші писав, скільки коштує зброя для України за підсумком Рамштайну-9. Також ми повідомляли, скільки коштують безпілотники Jump 20 для України та в чому їхня особливість.
Сподобалась стаття?