Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

Мобілізація для всіх? Чи призивають на службу українців до 18 та після 60 років

Адвокат наголошує, що конституційний обов’язок українців полягає у проходженні ними військової служби

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну

Чи можуть мобілізувати неповнолітніх та чоловіків старше 60

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну

В Україні під час війни військовозобов'язаними вважаються усі чоловіки від 18 до 60 років. Їх можуть мобілізувати до війська після вручення повістки та відповідної перевірки стану здоров'я. Але чи є випадки мобілізації чоловіків молодше 18 чи старше 60 років?

Про це розповів адвокат та провідний юрисконсульт Nota Group Антон Маринич для РБК-Україна.

Кого можуть мобілізувати

Зазначається, що у Законі України "Про військовий обов’язок і військову службу" можна виділити певні категорії громадян:

 1. допризовники – особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
 2. призовники – особи, приписані до призовних дільниць;
 3. військовозобов'язані – особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України на особливий період;
 4. резервісти – особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України;
 5. військовослужбовці – особи, які проходять військову службу.

Наголошується, що підлітки, яким у рік приписки виповнюється 17 років, мають відвідати свій ТЦК та СП для постановки на військовий облік за місцем свого проживання, пройти медичний огляд та отримати військово-обліковий документ.

Після проходження приписки таким громадянам видається Посвідчення про приписку до призовної дільниці, що підтверджує їх взяття на військовий облік.

Чоловіки, у віці від 18 до 27 років можуть бути призвані тільки на строкову військову службу, натомість під час дії воєнного стану призов на таку службу не здійснюється. Якщо призовнику виповнилось 27 років і він не проходив строкову службу, тоді він набуває статусу військовозобов’язаного.

Варто додати, що на військову службу за контрактом приймаються громадяни, які пройшли професійно-психологічний відбір і відповідають встановленим вимогам проходження військової служби.

Якщо розглядати військову службу в рядовому складі, тоді вимоги наступні:

 • вік від 18 років;
 • повна або базова загальна середня освіта або вища, фахова передвища, професійна (професійно-технічна);
 • придатні за станом здоров’я;
 • не досягли граничного віку перебування на військовій службі.

Чи можуть призвати на службу неповнолітніх

"Що стосується громадян, яким виповнилось 17 років, то вони можуть укласти контракт на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, а також закладів фахової передвищої військової освіти, що здійснюють підготовку осіб на посади сержантського та старшинського складу", – заявив юрисконсульт.

Зазначається, що граничний вік для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, з-поміж осіб:

 • рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу – до 60 років;
 • вищого офіцерського складу – до 65 років.

Варто додати, що на прохання військовослужбовця цей вік може бути збільшено до 5 років, при умові, що такі військовослужбовці мають високу професійну підготовку, досвід практичної роботи на займаній ними посаді, визнані військово-лікарською комісією придатними за станом здоров'я для проходження військової служби понад граничний вік.

Законодавством поділено граничний вік перебування на військовій службі та граничний вік перебування у запасі. Своєю чергою запас поділяється на певні категорії.

До запасу першої категорії включають військовозобов’язаних, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність. До запасу другої категорії належать військовозобов’язані, які не проходили службу.

Запас військовозобов’язаних поділяється на розряди, в залежності від віку військовозобов’язаних. Військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:

 • Перший розряд – до 35 років;
 • Другий розряд – до 60 років.

Офіцерський склад:

Перший розряд:

 • молодший офіцерський склад – до 45 років;
 • старший офіцерський склад: майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) – до 50 років; полковник (капітан 1 рангу) – до 55 років;
 • вищий офіцерський склад — до 60 років.

Другий розряд:

 • молодший та старший офіцерський склад — до 60 років;
 • вищий офіцерський склад — до 65 років.

Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі Збройних сил України та інших військових формувань.

Чи можуть призвати чоловіків, які старше 60 років

Наголошується, що чоловіки, які досягли 60 років, не підлягають мобілізації, оскільки набули граничного віку перебування в запасі. Такі чоловіки після досягнення граничного віку підлягають виключенню з військового обліку. Якщо чоловіка було мобілізовано, а під час служби він досяг граничного віку, то він може залишитись за власним бажанням.

Які призовники найбільше цікаві ТЦК

Ми вже писали раніше, що першочергово мобілізовують осіб, які придатні до військової служби за станом здоров’я. Тому пріоритет надається молодшим категоріям призовників.

До того ж на фронті зараз потребують військових певних галузей. Тому мобілізують чоловіків певних спеціальностей: піхота, танкісти, артилеристи, льотчики та десантники.

Раніше ми пояснювали, що робити, якщо вручили повістку на роботі. Також ми розповідали, як отримати відстрочку від призову.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.