Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

За порушення мобілізації чекає серйозне покарання: про що варто знати українцям

Зазначається, що Верховна Рада України продовжила воєнний стан та загальну мобілізацію до 14 лютого 2024 року

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну

Що відомо про порушення правил мобілізації

Фото: УНІАН. Колаж: Pro Війну

В Україні мобілізація проводиться для поповнення Збройних Сил. Ухилення від своїх обов’язків або порушення правил мобілізації чи військового обліку тягне за собою кримінальну чи адміністративну відповідальність.

Детальніше про це розповів адвокат Олександр Камша, арбітражний керуючий юридичної фірми Ілляшев та Партнери для NV.

Коли настає адміністративна відповідальність

Зазначається, що призовники, військовозобов'язані та резервісти мають виконувати Порядок організації та ведення військового обліку, який передбачає:

 • перебування на військовому обліку;
 • прибуття за викликом через повістку в ТЦК;
 • проходження медогляду;
 • уточнення даних, коли ті змінюються;
 • не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час;
 • ставати на військовий облік протягом семи днів з дня зміни місця проживання;
 • подавати до 1 жовтня щороку документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу;
 • звіряти власні персональні дані не рідше за раз на п‘ять років.

Всі вищеперераховані притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Наголошується, що частиною 2 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення — порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку вчинене в особливий період — передбачено накладення штрафу від п’ятдесяти (850 грн) до ста (1 700 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Коли настає кримінальна відповідальність

Кримінальна відповідальність в Україні передбачена за ухилення від мобілізації або ухилення від військового обліку чи зборів. Це описано в статтях 335−337 Кримінального кодексу України. Відповідальність настає у випадку таких правопорушень:

 • ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
 • ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період;
 • ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.

Варто додати, що суди виносять реальні рішення щодо позбавлення волі за ухилення в Україні.

Зазначається, що відповідальність настає тоді, коли військовозобов'язаний не має права на відстрочку, а після належного вручення повістки він пройшов ВЛК, де був визнаний придатним або обмежено придатним до служби та належним чином отримав мобілізаційне розпорядження. У розпорядженні були вказані усі реквізити, в тому числі дата вручення та дата й адреса прибуття до пункту збору.

Якщо при цьому чоловік не прибув за мобілізаційним розпорядженням без поважних причин, підтверджених документально, то це вважається ухиленням за статтею 335 або 336 ККУ.

Кримінальна відповідальність за статтею 337 ККУ настає, якщо було здійснено попередження керівником ТЦК, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України щодо особи, яка не перебуває на військовому обліку, але виключена з нього.

Якщо такий призовник, військовозобов'язаний чи резервіст не стає на військовий облік ― це вже вважається не порушенням правил обліку, а ухиленням від військового обліку.

Кримінальна відповідальність за ухилення така:

 • За статтею 335 Кримінального кодексу України винну особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності ― обмеження волі строком до 3 років;
 • Стаття 336 Кримінального кодексу України ухилення від призову карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років;
 • Стаття 337 ККУ передбачає штраф від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного року у разі ухилення від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником ТЦК, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України

За законом після попередження, у разі повторного порушення, настає кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі.

Хто тепер роздаватиме повістки

Раніше ми вже писали, що в Україні хочуть реформувати ТЦК. Зазначається, що планують зміни щодо способу обліку військовозобов’язаних, попереднього відбору військових, оповіщення, призову за мобілізацією та ще чотирьох складових.

Якщо вас зацікавила ця інформація, то дізнатися більше ви можете у нашому матеріалі за посиланням.

Раніше ми вже пояснювали, чи можуть мобілізувати багатодітних українців. Також ми розповідали, чи можуть призвати студента-заочника.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.