Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

Повістки через месенджери: як діяти при отриманні такого повідомлення

Співробітники ТЦК часто вдаються до хитрощів, аби мобілізувати якомога більше військовозобов’язаних

Фото: Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Війну

Чи мають право ТЦК надсилати повістки в месенджерах

Фото: Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Війну

Одним із видів "нестандартного призову" є повістки через месенджери чи СМС-повідомлення. Однак такий спосіб залучення до війська є незаконним.

Про це розповів адвокат Ростислав Кравець у коментарі для ТСН.

Чи законно це

З його слів, зараз у законодавстві України немає норм, які б дозволяли розсилати повістки через месенджери. Це пов'язано з тим, що довести, що документ отримала саме та особа, якій він призначався, неможливо.

Водночас розсилка повісток через месенджери цілком можлива, якщо внести певні зміни до законодавства. Зокрема, треба зобов'язати українців мати офіційні номери телефонів та зафіксувати їх.

"Месенджери в більшості своїх випадків прив'язані саме до номерів телефонів. На сьогодні в Україні існує безконтрактна форма обслуговування абонентів, тобто необов'язково укладати контракт з оператором. Тому фактично з юридичної точки зору це наразі запровадити буде неможливо", – зазначає Кравець.

Що каже влада

Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров заявив, що у 2023 році неможливо буде запровадити розсилку повісток військовозобов’язаним через популярні месенджери.

Причиною цього є те, що номери телефонів в Україні не прив’язані до конкретних осіб. Тому забезпечити технічну можливість для видачі повісток у такому вигляді поки неможливо.

"Не думаю, що це серйозне політичне бачення. Це неможливо зробити, поки немає якісного реєстру військовозобов’язаних, а до ідентифікатора реєстру не прив’язаний верифікований номер телефону. Я навіть не говорю зараз про Конституцію та постанови", – зазначив Федоров.

Як діяти при отриманні такого повідомлення

Українці не можуть бути притягнуті до адміністративної чи кримінальної відповідальності за ігнорування повістки, яка прийшла через месенджери. Це пов'язано з тим, що така повістка не є офіційним документом і не має юридичної сили.

Якщо військовозобов’язаний отримав повідомлення з проханням з’явитись до центру комплектації, він має право ніяк на нього не реагувати. У такому разі працівники військкомату не можуть скласти акт про відмову від отримання повістки та не можуть оштрафувати за порушення правил військового обліку.

Проте, варто зазначити, що кожен військовозобов'язаний чоловік має стояти на військовому обліку, оновлювати свої особисті дані в ТЦК та СП та вчасно сповіщати про будь-які зміни. Крім того, згідно зі статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.

Нагадаємо, що передбачає повістка на відправку. Також ми писали, кого мобілізовуватимуть у грудні.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.