Спустошені міста повертаються до життя: як змінилися Ірпінь та Буча після деокупації
Після звільнення Київської області українці одразу взялися за роботу, і зараз ці території стають свідками надзвичайних змін
Після деокупації Ірпінь та Бучу почали швидко відбудовувати
Фото: Олександр Маркушин/Facebook, Бучанська міська рада, Pexels. Колаж: Pro Війну
28 березня Збройні сили України визволили Ірпінь від окупації російської армії, а подальші події на Бучанському та Гостомельському напрямках підтвердили намір України повернути контроль над кожним куточком своєї землі. Тоді з'явилися жахливі зображення зі звільненої Київської області, які вразили світ. На фотографіях можна було побачити масштабні руйнування та велику кількість жертв. Це вкотре підтвердило факт того, що росіяни прийшли не рятувати, а вбивати. Проте після того, як ці території повернулися під контроль України, вони змінилися до невпізнаваності.
Ми вирішили підготувати матеріал про те, як змінилися Ірпінь та Буча після їхньої деокупації.
Що відбувається в Ірпені
Місто Ірпінь одне з найперших зазнало ворожих обстрілів 24 лютого 2022 року. Внаслідок потужних обстрілів було зруйновано близько половини житлових будинків та об’єктів інфраструктури.
Вартість завданих збитків місту Ірпінь російськими військами досягла 25,3 млрд гривень. Загалом майже 10 600 будівель отримали пошкодження, з них 1 836 були зруйновані повністю.
Житловий фонд зазнав найбільших втрат, де 17,7 млрд гривень припадає на пошкоджені будинки. Особливо постраждали багатоквартирні будинки, збитки від їх пошкоджень складають понад 11,5 млрд гривень.
Наразі в Ірпені тривають масштабні роботи з відновлення пошкоджених об'єктів. Вже понад 1 тисячі об'єктів повністю або частково відновлені зі збереженням їхнього призначення. Після розрахунків виявилося, що було пошкоджено понад 3300 об'єктів, з яких понад 3100 — це будинки житлового фонду.
Що відбувається у Бучі після звільнення від окупантів
27 лютого російські військові на важкій техніці зайшли до міста Буча. Уже у перший день окупації наслідки конфлікту стали смертельними — ракета ударила в житловий будинок. Тоді міський голова Анатолій Федорук повідомив про перших загиблих. 31 березня російські війська покинули Бучу, завершивши 33 дні контролю.
Трохи більше ніж один місяць росіянам знадобилося, щоб пошкодити 2 685 об’єктів інфраструктури, з них:
- 2 500 будівель пошкоджені;
- 185 повністю зруйновані.
Загальна вартість збитків сягнула 5,2 млрд гривень. Найбільші збитки завдали житловому фонду, на який припадає 2,4 млрд гривень.
Після визволення, починаючи з червня 2022 року, Бучанська міська рада вступила у партнерські угоди щодо відновлення міста з містами-побратимами з різних країн. Наприклад, італійське Бергамо виявило готовність надати допомогу у демонтажі зруйнованих споруд.
В місті вже повністю або частково відновили понад 900 будівель різної призначеності — від багатоповерхівок до соціальних об'єктів. Фінансування процесу відновлення здійснюється як за рахунок місцевого бюджету, так і завдяки асигнуванням з державних фондів.
За 2022-2023 роки близько 548 млн гривень було витрачено на відновлення соціальних об'єктів та житлового фонду, покладаючи фундамент для нового початку громади.
Раніше сайт Pro Гроші робив огляд на те, скільки коштують квартири у новобудовах в Ірпені, Бучі та Вишгороді. Також редакція сайту писала, яка ціна відбудови інфраструктури України.
Сподобалась стаття?