Головна Новини Мобілізація Відбудова Цифри Події Армія

Стерті ворогом з лиця землі: які українські міста відбудують у першу чергу

У Кабміні розповіли про плани масштабної відбудови українських міст та селищ, які були знищені вщент російськими військовими

Фото: УНІАН, скрін. Колаж: Pro Війну

Шість населених пунктів відбудують в першу чергу

Фото: УНІАН, скрін. Колаж: Pro Війну

Три місяці тому Кабмін визначив перелік українських населених пунктів, які найбільше постраждали від початку повномасштабного вторгнення Росії. Було вирішено відбудувати у рамках експерименту шість сіл та містечок, які ворог намагався стерти з лиця землі.

Про це йдеться в постанові уряду від 25 квітня 2023 року №382 "Про реалізацію експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації".

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що до затвердженого Кабміном переліку населених пунктів, які хочуть відбудувати в першу чергу, потрапили:

  • село Посад-Покровське у Херсонській області;
  • село Ягідне у Чернігівській області;
  • селище Бородянка у Київській області;
  • село Мощун у Київській області;
  • місто Тростянець у Сумській області;
  • село Циркуни у Харківській області.

Відповідно до головного задуму проєкту, кожен із шести населених пунктів підлягатиме комплексному відновленню. Тобто, замість точкової відбудови окремих зруйнованих споруд, буде проведена повна трансформація за новим плануванням, яке враховуватиме сучасні світові тенденції в архітектурі та водночас зберігатиме історичну спадщину.

"Відбудувати краще, ніж було"

Одним із фундаментальних принципів проєкту, за словами Шмигаля, стане "build back better" ("відбудувати краще, ніж було"). Причому системне відновлення не зупиниться лише на обраних населених пунктах, адже мета експерименту – напрацювати принципово нову, якісну схему для відбудови українських сіл і міст, які зазнали значних руйнувань внаслідок повномасштабного вторгнення.

Реалізація проєкту запланована протягом 2023-2025 років. Фінансування здійснюватиметься головним чином коштом Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, а головним їх розпорядником є Агентство відновлення, яке разом із Мінінфраструктури координує весь проєкт.

Повний цикл відновлення включатиме цілий низку процесів:

  • виготовлення проєктно-кошторисної документації;
  • придбання будматеріалів;
  • будівництво нових споруд;
  • реконструкція та реставрація пошкоджених, капітальний та поточний ремонти.

"У результаті мають зʼявитися вдосконалені та осучаснені версії постраждалих сіл – у порівнянні з їхнім довоєнним зовнішнім виглядом та рівнем розвитку інфраструктури. Ключова ідея проєкту – це відповідність відбудованих міст і сіл сучасним потребам місцевих мешканців, архітектурна та інфраструктурна привабливість, яка сприятиме поверненню вимушених переселенців додому", — зазначив Шмигаль.

Етапи відновлення населених пунктів

Відновлення кожного населеного пункту відбуватиметься у кілька етапів:

  • спочатку архітектори презентують громаді ідею та концепцію відбудови;
  • на другому етапі проводитимуться громадські слухання та збиратимуться необхідні документи;
  • далі в роботу включаються обласні державні адміністрації (або ж обласні військові адміністрації), які сформують переліки об’єктів державної та приватної форми власності, котрі підлягають відновленню, та додадуть про кожен із них інформацію, визначену у Порядку реалізації експериментального проєкту;
  • потім ці відомості будуть внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок збройної агресії РФ проти України та до Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови – DREAM;
  • останній етап відбудови — передача прав замовника місцевим Службам з відновлення та розвитку інфраструктури й початок власне тендерів, конкурсів та будівельних робіт.

Ключові пункти післявоєнного відновлення України

Раніше сайт Pro Гроші розповідав, що за словами голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк, ефективне відновлення України полягає в декількох дуже важливих пунктах. Одним із них є посилення боротьби з корупцією, а також розвиток антикорупційної інфраструктури (це стосується ВАКС, НАБУ, САП).

Також важливим пунктом, за словами Шуляк, є імплементація принципів "Нового європейського Баухаусу". Завдяки цій ініціативі відбудеться поєднання ідей естетики, інклюзивності, а також сталого розвитку. Це, своєю чергою, має покращити рівень життя громадян, які проживають на території Європейського союзу.

Дуже важливим є пункт щодо впровадження спеціальної цифрової платформи, за допомогою якої можна буде керувати проєктами відбудови на рівні громад. Така платформа отримає назву DREAM.

Крім того, на думку голови партії "Слуга Народу", в країні потрібне законодавство, яке буде контролювати процес відбудови та відновлення, а також якісне забезпечення аудиту за коштами, що безпосередньо виділяються на відновлення України.

Останнім важливим пунктом, за словами Шуляк, є залучення громадськості в усі процеси, які пов'язані з відбудовою та відновленням держави.

Нагадаємо, раніше ми вже писали про серйозні збитки через окупацію Криму. Також ми повідомляли про корупційний скандал у військкоматі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Стрічка новин

Дивитися всі

Ексклюзив редакції

Дивитися всі
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтесь з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності, та погоджуєтесь на використання файлів cookie.